MERDO.hu - Magán Erdőkért Egyesület

Tisztelt Adományozók! A MERD Magánerdőkért Egyesület ezúton szeretné megköszönni, hogy adója 1%-ával támogatta munkánkat, egyesületünket! Adószám: 18813591-2-15. Köszönjük szépen!

 

Módosult az elvégzett fakitermelések esetében a kötelezettség mértékének és az áthúzódó fakitermelésnek az értelmezése

Tisztelt erdőgazdálkodók és erdészeti szakszemélyzet,

2019. december 19-én a végrehajtott fakitermelések bejelentésére vonatkozó kitöltési útmutatóban változás következett be.

A kitöltési útmutatóban a "Kötelezettség mértéke" és az "Áthúzódó" rovat került módosításra.

Az útmutató teljes szövege és a nyomtatvány elérthető:

http://www.nfk.gov.hu/erdeszeti_foosztaly_menu_116 Nyomtatványok link alatt

A szöveg a következőkre módosult:

"Kötelezettség mértéke: Ebben rovatban kell megadni a keletkező erdőfelújítási kötelezettség mértékét.

Fokozatos felújítóvágásnál vagy szálalóvágásnál két esetet kell megkülönböztetni aszerint, hogy végvágásról vagy bontásról van szó. Előbbi esetében a fahasználatot követően az érintett területen, az erdőrészlet teljes vagy a természetben összefüggő egy hektárt meghaladó részterületén az idős állomány záródása 30% alá csökken, míg utóbbinál e fölött marad.

 Bontásnál a kötelezettség mértéke az elvégzett fakitermelés következtében az érintett területen kialakult záródáshiány területben kifejezett mértéke. A fakitermeléssel (a tőtől való elválasztással) keletkezett záródáshiány megállapítására több módszer is használható: a terület meghatározása a záródás, a körlapösszeg vagy a bruttó fatérfogat csökkenésével arányosítva.

Példa 1. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 80%-os záródás található. A fahasználat 6,0 ha-os területet érint úgy, hogy a 20 m²/ha-os átlagos körlap lecsökken 15 m²/ha-ra. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 6,0 ha,

•          a keletkező kötelezettség mértéke: 1,2 ha. A 6,0 ha-os területen 4,8 ha-t borít faállomány a záródáshiány miatt (6,0 ha * 0,8 = 4,8 ha), ennek a körlaparányos [(20-15)/20=0,25] része 1,2 ha (4,8 ha*0,25=1,2 ha).

Példa 2. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 65%-os záródás található a korábbi bontások hatására. A fahasználat a teljes területet érint úgy, hogy a 10 m²/ha-os körlap lecsökken 5 m²/ha-ra. A visszamaradó állomány záródása 30% feletti lesz. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 10,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 3,25 ha. A 10,0 ha-os területen 6,5 ha-t borít faállomány a záródáshiány miatt (10,0 ha* 0,65 = 6,5 ha), ennek a körlaparányos [(10-5)/10=0,5] része 3,25 ha (6,5 ha*0,5=3,25 ha).

Amennyiben végvágás történik, vagyis az anyaállomány záródása 30% alá csökken, akkor a végvágás körülhatárolható, természetben egybefüggő területét kell megadni kötelezettség mértékeként. a fahasználattal érintett területet a záródáshiánnyal csökkentjük. Az így kapott mérték a Vhr.36.§ (3) bekezdése értelmében akkor is kötelezettségbe kerül, ha azon még található fa.

Példa 3. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 6,0 ha-os részterületét érinti a végvágás. A záródás a végvágás előtt a 6,0 ha-os részen 40%-os, a végvágás elvégzése után pedig 10 %-os. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 6,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 2,4 ha. A végvágás során az érintett 6,0 ha-os területből 2,4 ha a keletkezett kötelezettség, mert  az érintett terület 40 %-át borította faállomány (6,0 ha*0,4=2,4 ha). A végvágás esetén a keletkezett kötelezettség területének kiszámításánál a 10 %-os záródású lábon álló állománytól függetlenül 40 %-kal kell számolni. Végvágásnál a bontóvágásoktól eltérően határidős kötelezettség keletkezik az érintett területen, tehát 6,0 ha-on.

 Példa 4: : Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 45 %-os záródás található a korábbi bontások hatására. A fahasználat a teljes területet érint úgy, hogy a visszamaradó állomány záródása 30% alatti lesz. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 10,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 4,5 ha, mivel a 10,0 ha-os területen 4,5 ha-t borít faállomány a záródáshiány miatt (10,0 ha* 0,45 = 4,5 ha), és ezzel a teljes 4,5 ha-ral nő a kötelezettség, mivel 30 % alá csökkent a záródás (függetlenül attól, hogy mennyivel csökkent 30 % alá). Ilyenkor határidős kötelezettség keletkezik a végvágással érintett teljes területen, tehát az egész erdőrészletben.

 Amennyiben kár vagy bármilyen egyéb okból összefüggően 0,5 ha-t meghaladó területen bármilyen okból kipusztult, illetve hiányzik a faállomány, akkor ezeket a területeket külön kell kezelni a fahasználattal érintett területektől és külön kell jelenteni az erdészeti hatóságnak. Az erdészeti hatóság az ilyen területekre vonatkozóan külön döntésben állapít meg felújítási kötelezettséget.

Az összes többi fahasználat esetében, amikor tarvágás, egészségügyi termelés miatt keletkezik erdőfelújítási kötelezettség a kötelezettség mértéke a teljes érintett terület, tehát az a körülhatárolt terület, ahol a fakitermelés (tőtől való elválasztás) történt.

Példa 5. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 80%-os záródás található. A tarvágás 6,0 ha-os területet érint. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 6,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 6,0 .

  Példa 6. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 65 %-os záródású állomány található. Az erdőrészlet teljes területét egészségügyi termelés érinti, mely során a záródás egyenletes eloszlásban lecsökken 40%-ra. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 10,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 10,0 ha.

 Amennyiben az erdőtervben vagy a tervbejelentés hatására indított eljárásban az erdészeti hatóság döntésében területtel megadható hagyásfacsoport visszahagyásának kötelezettsége szerepel, akkor az erdőfelújítási kötelezettség mértékét ezzel a területtel csökkenteni kell, hiszen ezen a területen nem végezhető fakitermelés.

 Példa 7. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 1,0 ha-os hagyásfacsoport visszahagyása került előírásra. Ebben az esetben a tarvágással érintett terület mértéke legfeljebb 9,0 ha (10,0-1,0=9,0) lehet. Erre már a tervbejelentés során is figyelemmel kell lenni, kivéve, ha a tervbejelentést követően korlátozott az erdészeti hatóság. A tarvágást 9,0 ha érintett területen végzik el. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 9,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 9,0 ha.

 Áthúzódó:

Nem [N]: Tárgyévben teljes egészében végrehajtásra került a tervezett fakitermelés.

Döntés és felkészítés áthúzódik [D]: Amennyiben tárgyévben nem került végrehajtásra a teljes tervbejelentésben szereplő fakitermelés (fadöntés), ebben a rovatban lehet jelezni az erdészeti hatóság számára, hogy a tárgyévet követő évre áthúzódik a fakitermelés (fadöntés) egy része. Minden olyan fahasználatnál, amikor erdőfelújítási kötelezettség keletkezik, az elvégzett fadöntéssel érintett terület nagyságát (ez megfelel a fadöntések következtében keletkezett záródáscsökkenéssel arányos területnek) be kell írni a „Kötelezettség mértéke” rovatba a „Kötelezettség mértéke” részben leírtaknak megfelelően. Fontos megjegyezni, hogy tarvágás esetén a „Kötelezettség mértéke” rovatban szereplő – tehát a fadöntéssel érintett – területen a bejelentés vonatkozó évétől (az év, amelyről a fakitermelés áthúzódik) számított második évben, az erdőfelújítás műszaki átvételéig meg kell kezdeni az erdőfelújítást. Végvágás esetén (az erdőrészlet teljes vagy a természetben összefüggő egy hektárt meghaladó részterületén az idős állomány záródása 30% alá csökken) pedig a jogszabályban maghatározott határidőn belül biztosítani kell a befejezési feltételeket.

Példa 8. Egy 10,0 ha-os erdőrészletben 5,00 ha-os érintett területen történik végvágás, a fennmaradó rész végvágása áthúzódik a következő évre. A korábbi bontások következtében az állomány záródása a végvágás előtt 50 %, a végvágás után az érintett 5,0 ha-on 10 %. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 5,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 2,5 ha. A végvágás során az érintett 5,0 ha-os területből 2,5 ha a keletkezett kötelezettség, mert  az érintett terület 50 %-át borította faállomány (5,0 ha*0,5=2,5 ha). A végvágás esetén a keletkezett kötelezettség területének kiszámításánál a 10 %-os záródású lábon álló állománytól függetlenül 50 %-kal kell számolni.

Példa 9. Egy 8,0 ha-os erdőrészletben tarvágási előírás van, és ennek megfelelően tette meg az erdőgazdálkodó a tervezett fahasználat bejelentését a 2018. évre. A tőtől való elválasztás 2018-ban csak 3,0 ha-on történt meg, a felkészítést pedig 2,0 ha-on végezték el. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 3,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 3,0 ha.

A „Kötelezettség mértéke” rovatba ebben az esetben 3,0 ha-t kell beírni. Ezen a területen az erdőfelújítást a 2020. év műszaki átvételéig meg kell kezdeni.

 Felkészítés, közelítés áthúzódik [F]: Ha a tervezett fakitermelés vonatkozásában a tőtől való elválasztás (fadöntés) a teljes területen megvalósult, de a kitermelt faanyag felkészítése, illetve kiközelítése részben áthúzódik a tárgyévet követő évre. Véghasználatoknál ebben az esetben a kötelezettség a teljes érintett területen keletkezik, amit a „Kötelezettség mértéke” részben leírtaknak megfelelően kell megadni.

Példa 10. Egy 8,0 ha-os erdőrészletben tarvágási előírás van, és ennek megfelelően tette meg az erdőgazdálkodó a tervezett fahasználat bejelentését a 2018. évre. A tőtől való elválasztás 2018-ban az egész erdőrészletben, tehát mind a 8,0 ha-on megtörtént, a felkészítést pedig 4,0 ha-on végezték el. Ebben az esetben a következőképpen kell megadni az adatokat:

•          érintett terület: 8,0 ha,

•          keletkező kötelezettség mértéke: 8,0 ha.

Ezen a területen az erdőfelújítást a 2020. év műszaki átvételéig meg kell kezdeni."


 

minden jog fenntartva: Magán Erdőkért Egyesület 2014



MSBT.hu design