Erdészeti igazgatás / Éves gazdálkodás
ÉVES GAZDÁLKODÁS BEJELENTÉSE
Tervezett erdészeti munkák előzetes bejelentése
A nyilvántartásba vett és erdőtervvel rendelkező erdőgazdálkodónak a gazdálkodása érdekében újabb engedélyezési folyamatot nem kell indítania, de minden elvégzésre kerülő erdészeti munkát előzetesen be kell jelenteni az Erdészeti Hatóságnak. A bejelentések egész évben folyamatosan történhetnek. Itt tulajdonképpen jog gyakorlás bejelentéséről van szó, mivel az Erdőfelügyelet csak a legutóbbi körzeti erdőtervezés óta bekövetkezett objektív, külső változások esetén, vagy a gazdálkodóval szemben korábban elrendelt és érvényben lévő szankciók figyelembe vételével írhat elő korlátozást, vagy tiltást. A bejelentéshez csak a hatóság által közzétett FORMANYOMTATVÁNY használható, melyet az erdőgazdálkodó és az erdész szakirányító ír alá. Nem védett terület esetében 3 példányban kell elkészíteni, melyből 1 példányt kell benyújtani az Erdésztei Hatósághoz. Védett terület esetében 4 példány szükséges melyből 2 példányt kell benyújtani az Erdészeti Hatósághoz.
Mellékletek:
- Ha a tervezett munka csak az erdőrészlet egy részét érinti, akkor a bejelentéshez csatolni kell a tervezett tevékenységgel érintett részterületet ábrázoló erdészeti nyilvántartási térkép 1:10 000 méretarányú másolatát.
Erdészeti munkák végrehajtásának bejelentése
Amikor a fenti módon bejelentett erdészeti munka végrehajtásra került, ennek tényét az Erdészeti Hatóságnak be kell jelenteni, melynek féléves ciklusai vannak.
Határidők:
Tárgyév július 31.:
Erdőművelési feladatok, melyek a tárgyévet megelőző év június 30-a után lettek elvégezve.
- új erdő első ültetése
- új erdőben elvégzett szükséges pótlást,
- az erdőfelújításban végzett tuskózást
- erdőfelújításban végzett mélyforgatást,
- az erdőfelújítás sikeres első erdősítését
- az erdőfelújításban elvégzett szükséges pótlást,
- az erdősítés befejezési feltételeinek teljesülését,
Fahasználatok, melyek a tárgyév január 1. és június 30. között lettek elvégezve.
- fahasználatokat: tisztítás, gyérítés, készletgondozó használat, tavágás, fokozatos felújítóvágás,szálaló vágás, szálalás, egészségügyi fakitermelés, egyéb faitermelés;
Tárgyévet követő év január 31.:
Fahasználatok, melyek a tárgyév július 1. és december 31. között lettek elvégezve.
- fahasználatokat: tisztítás, gyérítés, készletgondozó használat, tavágás, fokozatos felújítóvágás,szálaló vágás, szálalás, egészségügyi fakitermelés, egyéb faitermelés;
Mi történik a bejelentéssel az Erdészeti Hatóságnál?
A hatósághoz történő beérkezéstől számított 30 napon belül, 100 erdőrészletnél, vagy 500 ha-nál nagyobb területet érintő bejelentés esetén 45 napon belül az Erdészeti Hatóság korlátozást, vagy tiltást írhat elő. Ha ez nem történik meg, akkor a 31., illetve a 46. napon a bejelentett munka elkezdődhet.
Fahasználati munkát csak az erdőrészlet határok kijelölése után (elmaradása bírságolható!) és a jogosult erdészeti szakszemélyzet ( erdész szakirányító ) által kiadott műveleti lapnak megfelelően lehet végezni, ezért minden esetben jelezze fakitermelési szándékát erdészeti szakirányítójának.
Mi a következménye a bejelentés elmulasztásának?
Ha bejelentés nélküli fakitermelésre megbízást adott vagy tudomással bírt, illetve a bejelentés elbírálására nyitva álló határidő lejárata előtt kezdte meg a tevékenységet: a kitermelt faanyag után köbméterenként 0,2 EJA, azaz köbméterenként 20.000 Ft erdőgazdálkodási bírság kiszabását vonja maga után.
Ha egyéb fakitermeléssel nem járó tevékenység esetében elmulasztotta a bejelentést vagy a bejelentés elbírálására nyitva álló határidő lejárata előtt kezdte meg a tevékenységet: a jogsértéssel érintett erdőrészletenként 0,1 EJA azaz erdőrészletenként 10.00 Ft erdőgazdálkodási bírság kiszabását vonja maga után.
Jogszabályi háttér: Evt 41§, Vhr 23-24§, Evt 107§ (1) a és b pontja, 143/2009. (VII. 6.) Korm. Rendelet az erdőgazdálkodási és erdővédelmi bírság mértékéről és kiszámításának módjáról 3§ (1) a és b pontja |